Szögeket és csavarokat már az ősidők óta használnak faelemekhez. De honnan tudjad, hogy melyiket kell használnod egy adott munkánál? Cikkünkben ehhez nyújtunk segítséget. FIGYELEM, SPOILER! Lehet, hogy a cikk végén lesz egy csavar...
Ezt a kérdést néhány évtizeddel ezelőtt valószínűleg sokkal könnyebb volt megválaszolni, ugyanis nem volt ennyi típusú és méretű szög, illetve csavar - no meg olyan gépek, amelyek pikk-pakk behajtják őket.
Vágjunk is a közepébe, beszéljünk tehát a csavarok és a szögek közti különbségekről és hasonlóságokról, hogy legközelebb már könnyedén ki tudd választani a megfelelőt.
Szögek vs csavarok: a történelem
Kezdjük azzal, hogy mind a szögek, mind a csavarok kiváló fa rögzítőelemek, ha megfelelő méretűek és megfelelően vannak felszerelve. Sok esetben használhatsz szöget vagy csavart a munkádhoz. A helyes választás gyakran függ a behajtáshoz használt szerszámtól, az összekapcsolandó fadarabok méretétől, és a ház / projekt felépítésétől is.
Régen a szögeket részesítették előnyben, mert sokkal könnyebb volt azokat kalapáccsal beütni, mint a csavarokat kézi csavarhúzóval vagy racsnis kulccsal meghúzni.
A Philips-fejű csavar 1930-as évekbeli megjelenése mindent megváltoztatott, és a szögek beütésétől szépen lassan haladtunk a csavarok behajtásához. A Philips csavarokat gyorsan és egyszerűen lehetett behajtani, ellentétben a korábban használatos egyedekkel, amellyel a munka fájdalmasan lassú és nehézkes volt. Az elektromos és pneumatikus csavarozók terjedésével a csavarok népszerűsége rohamosan nőtt.
Az igazi áttörést azonban a fúró-csavarozó gépek megjelenése okozta, amely a valaha volt legnépszerűbb hordozható szerszámgép. Hamarosan aztán megjelentek a vezeték nélküli csavarozók és ütve-csavarozók is, melyeknek segítségével még a leghosszabb és legvastagabb csavarok is behajthatóvá váltak motoros meghajtással.
A szegekkel hasonló a helyzet: a légkompresszorok és szögbelövők segítségével újra fénykorát élik mind az otthoni felhasználók, mind a szakemberek körében. A közelmúltban megjelenő akkumulátoros szegbelövők megegyeznek az akkus fúró-csavarozók nyújtotta kényelmi funkciókkal - a kompresszort többé nem kell magunkkal hurcolnunk, így bárhol dolgozhatunk.
Így válaszd ki a legmegfelelőbbet
A szögek és csavarok közötti döntés során ne felejtsd el mérlegelni, hogy előbbi kevésbé törékeny, ugyanis nagyobb a nyírószilárdsága. Nyomás alatt meghajolhatnak, de ritka, hogy elpattannának. A csavarok ugyanakkor nem annyira elnézőek, cserébe menetes tengelyük jobban tartja össze a fát, a táblákat sokkal szorosabban húzza össze, és nagyobb a szakítószilárdságuk. Egyszóval a csavarok jobban alkalmazkodnak a fa természetes tágulásához és zsugorodásához.
Mint korábban említettük, mind a szögek, mind pedig a csavarok kíváló rögzítőelemek, így gyakran cserélgetik őket az elvégzendő munka típusától függően. Általánosságban elmondható, hogy a szögek az alábbi ácsmunkák körében népszerűek:
- Rétegelt lemez burkolat rögzítése
- Tetőszerkezet felépítése
- Keményfa padló lerakása
- Szegélyléc felrakása
A kis átmérőjű szögek (például az ún. brad szögek) az alábbi munkákhoz ideálisak:
- Belső díszlécek rögzítése
- A ház külső burkolatainak rögzítése, beleértve a párkányzatot (fríz, fascia stb)
- Sínek rögzítése a szekrényekhez
- Furnérlemezekkel való dolgozás
- Bárhol, ahol nem szeretnéd, hogy kilátszódjon a csavar feje
A csavarokat az alábbi feladatoknál kell előnyben részesíteni:
- Gipszkarton mennyezet
- Zsaluzat készítése
- Szekrények felszerelése
- Fadeszkák rögzítése
- Szekrények, fajátékok, könyvespolcok és egyéb famegmunkáló projektek
- Minden olyan fa elem összerakásánál, ahol később szükség lehet szétszerelésre
Összefoglalva a lényeg az, hogy a legjobb kötőelem - legyen az szög vagy csavar - kiválasztásakor a megfelelő méretet kell megtalálnunk, és azt a megfelelő szerszámmal kell bejuttatnunk a fába. Miután elég tapasztalatot gyűjtöttünk néhány hibát felhalmozva, már kristálytisztán fogjuk látni, hogy legközelebb mire lesz szükségünk.
A Szerszámdoboz Áruház több, mint 800 akkus fúró-csavarozóval vár, köztük AEG, Bosch, Hitachi (HiKoki), Metabo, Milwaukee, és Ryobi gépekkel. Ha szögekkel szeretnél dolgozni abban is partnerek vagyunk, a Fiskars és a Stanley kalapácsai mellett ugyanis 20-nál is több akkus DeWalt szegező közül választhatsz, de kínálatunkban megleled a Prebena levegős szegbelövőit is.
Amennyiben további faipari gépre lenne szükséged (akkus fűrészre vagy hálózati fűrészre, excenter, szalag vagy rezgőcsiszolóra), keress minket bátran online vagy személyesen Székesfehérváron, a Mártírok útja 9. szám alatt!
Tetszett a cikk? Oszd meg véleményedet tippjeinkkel kapcsolatban, vagy írd meg hozzászólásban, hogy Te mi alapján döntesz!
-
Ryobi R18N16G Szögbelövő szett (ONE+) 2x 1,5Ah
18 V - 60 szög/perc - 2x 1,5Ah akku
-
PREBENA 7F-CNW90 DOBTÁRAS SZEGBELÖVŐ
45-90mm | Ø 2,5 - 3,1 mm
-
Milwaukee M18 CN18GS-202X 18 GA Brad Szögbelövő
18V - 12mm - 16-54mm - 2x2.0Ah
-
Milwaukee M18 BDD-402C Akkus kompakt fúró-csavarbehajtó
18V - 60Nm - 4,0Ah 2db akku
-
Metabo BS 18 LT BL Szénkefementes Akkus fúró-csavarbehajtó
18V | 2x 4,0Ah | 60Nm
-
Hitachi (HiKOKI) DS18DBL2-5AH Akkus fúró-csavarbehajtó
18V - 136Nm - 2x 5.0Ah akku
-
DeWalt DPN75C-XJ Körtárazott szögező
38-75 mm - 2.5-3.1 mm
-
AEG BS 18 C2X LI-202C Akkus fúró-csavarbehajtó
18V | 50Nm | 2 x 2,0Ah akku
Legutolsó kommentek
Összes komment megtekintése