Az akkumulátorokat mindenki ismeri, mindenki használja. Ott vannak a telefonunkban, ott vannak az autóinkban, sőt, a TV távirányítójában, vagy az elemlámpánkban is ezek munkálkodnak, még akkor is, ha a hétköznapi elnevezésük nem akkumulátor, hanem elem. Ha lemerülnek, már megyünk is a töltőhöz, igaz? Sőt, inkább meg sem várjuk, hogy lemerüljön, ahogy 30% alá ér, már megy is a töltőre.
De vajon ez jót tesz neki? Lemerítsük teljesen, vagy ne? Vásárlás után ki kell "égetni"? Mi lesz akkor, ha feltöltés után is sokáig hagyjuk töltőn?
Lássuk!
Az akkumulátorok a fentieken kívül még rengeteg különböző méretben, formában, típusban vesznek minket körül. A 2000Ah-s, ipari akkumulátortelepektől kezdve, egészen a miniatűr kémkamerákba való mikrochip nagyságú egységekig. Azonban míg ezeknél a szélsőséges eseteknél az űrtechnológia a gyakori, a mindennapi gépeknél - pl. a szerszámgépek vagy a kertigépek - összességében 3 technológiát használnak: ott van a jó öreg nikkel-kadmiumos, a kevésbé ismert nikkel-metálhidrides, illetve a legújabb fejlesztés: a lítium-ionos.
Mivel a szerszámpiacon rengeteg fajta és féle akkus gép közül választhatunk, vásárlás előtt érdemes eldönteni, melyik akkumulátorra tesszük le a voksunk. (Hozzátenném, hogy rengeteg helyen, köztük a Szerszámdobozban is szinte kizárólag lítiumos gép kapható, a nikkeles termékek aránya igen alacsony, és ezek is csupán a csavarbehajtókra koncentrálódnak.)
NiCd, azaz a nikkel-kadmiumos akkuk
Mint minden típusnak, ennek is megvannak a maga előnyei és a hátrányai. A nikkel-kadmiumos akksikat egyébként a '60-as években kezdték gyártani, innentől pedig rohamosan nőni kezdtek az eladási számok. Abban az időben ugyanis ez bizonyult az egyetlen kompakt, könnyű és olcsó alternatívának, az egyetlen "vetélytárs" ugyanis a sav-ólom akku volt, melyet azonban inkább a nagyobb, ipari gépeknél alkalmaznak, súlyánál és méreténél fogva nem véletlenül. Természetesen a szerszámipar is felfedezte magának a NiCd technológiát. Még ma is rengeteg olyan szakember van, aki szerint ez a legjobb fajta, ráadásul olcsó, megbízható, és tartósan erős.
A memória-effektus
Ezek nagyrészt igazak, azonban csupán akkor, ha betartunk egy jópár szabályt. Az első és legfontosabb, hogy a nikkeles akkuk hajlamosak a memória-effektusra. Ez annyit jelent, hogy az egység megjegyzi a gyakoribb, részleges utántöltést, valamint a minimális-közepes töltöttségre való rátöltést, majd a későbbiekben ezt veszi 100%-nak. Azaz, hétfőn töltjük 0%-ról 60%-ig, majd, mivel épp dolgoznunk kell vele, levesszük az akkuról, és használjuk. Este végzünk, visszatesszük a töltőre, itt azonban lép a memória-effektus, és a hétfői 60%-ot veszi maximumnak, így akármennyit töltjük az akksit, ez lesz a maximális töltöttség. Persze, ez nincs kőbe vésve, általában egy túltöltés után "el is felejtik", és akkor újra a 100% lesz a 100%, de azért ez egy lényeges pont lehet, ha éppen egész nap fúrnánk, de nincs mivel, mert a nikkeles épp csak 60%-ot adott a melóba...
Ezt a problémát egyébként többé-kevésbé meg lehet előzni: a megvásárlást követően teljesen le kell meríteni az ilyen akkukat, majd az első 3-4 alkalommal, megszakítás nélküli 12-13 órás töltés szükséges, és minden újabb töltés előtt le kell meríteni az akkumulátorokat, amit majd a szokásos 3-5 órás töltés követhet. Ez azért szükséges, mert a gyártás után előtöltött cellák egyrészt különböző töltöttségi szinten vannak, másrészt a hosszú, mozdulatlan tárolás miatt kialakult elektrolit-eloszlási egyenetlenségek is eltűnnek
Ezeket a tippeket egyébként felülírhatják a gyártó által adott utasítások, mivel az általuk készített akkutöltő legtöbbször az adott akkumulátorhoz készült, így optimalizálva van azok "nyűgjeire".
További tudnivalók:
●A NiCd akkukat havonta egyszer merítsük le teljesen (amíg a készülék magától le nem áll), hogy elkerüljük a kristályosodást.
●Ha teljesen feltöltött állapotban lett eltéve az akku, ám több hónapig nem volt használva, az teljesen lemerül, és meg sem mozdítja a gépet. Ilyenkor töltőre kell csatlakoztatni és legalább 3-5 óráig kell tölteni.
●A legoptimálisabb tárolási körülmények: 40%-on, 15°C-on.
●Kerüljük vele a 40°C feletti, illetve a 7°C alatti hőmérsékletet. Ilyen esetekben jelentősen romolhat az élettartam.
Előnyök: |
olcsó; sokszor újratölthető |
Hátrányok: |
memória-effektus; nehéz; a cellafeszültséggel egyenes arányban a teljesítmény is csökken; mérgező |
NiMH, azaz a nikkel-metálhidrides akkuk
A metálhidrides technológia egy korszerűsítés eredménye volt, ugyanis 2006-ban az EU elkezdte szabályozni a kadmiumos akkukra vonatkozó szabályokat. A kadmium ugyanis rendkívül mérgező, és bár ez az anyag többnyire nem találkozik a felhasználóval, szélsőséges esetekben komoly gondot okozhat. Ennek helyettesítésére lett egy megoldás a metálhidrid, mely ezáltal sokkal környezetkímélőbb lett, ráadásul komoly előnye, hogy akár 30%-kal nagyobb kapacitással rendelkeznek, sőt, a maximum teljesítményt tudják az akku lemerüléséig (a kadmiumos verzió ugye a merüléssel arányosan egyre gyengébben muzsikált).
Ráadásul a memória-effektus is sokkal gyengébb, sőt, itt nem kell havonta kisütni az akkut, elég ezt évente 3-4-szer megtenni. Jöjjenek azonban a hátrányok. Míg a NiCd akkuk élettartama úgy 700-1000 ciklus, addig a NiMH akkuké 400-700, ez pedig jelentős különbséget okozhat, hiszen így az élettartam nagyjából a felére csökkent. (Igaz, az már a felhasználó döntése, hogy 1 évig használ egy jó akkut, mindig 100% teljesítménnyel, drágább árért, vagy inkább 2 évig, olcsóért, néha csak 50-60% teljesítményen...)
További tudnivalók:
●Míg a NiCd akkukat tölthetjük a NiMH-s töltővel, addig a NiMH akkumulátorokat TILOS NiCd töltővel tölteni. Még akkor sem, ha egyébként minden adat megegyezik, és az akku is pont passzolna a töltőbe.
●A NiMH főként a töltőberendezése miatt drágább. A NiMH akku töltése ugyanis sokkal bonyolultabb, mint a NiCd-é. A megfelelő töltésszint eléréséhez az akkumulátor hőmérsékletét is figyelembe vevő, bonyolult töltési algoritmus szükséges, ami megdrágítja a töltőáramköröket.
●A nikkeles akkukat TILOS túltölteni. Egy teljesen feltöltött akkut SOHA ne tegyünk vissza a töltőre, ugyanis ez kristályosdást okozhat az elektrolitben, ezzel pedig visszafordíthatatlan károkat okozhatunk az akkuban.
Előnyök: |
környezetkímélő; nagyobb kapacitás, mint a NiCd-ben |
Hátrányok: |
rövid élettartam; drága hozzá a töltő |
Li-Ion, azaz a lítium-ion akkumulátor
Elérkeztünk a legújabb, legmodernebb technológiához. És őszintén: a lítium mellett sajnos a nikkeles verzióknak nem sok esélye maradt. Ennek az egyik legszembetűnőbb jele, hogy a legnagyobb szerszámgép-gyártók már leálltak a nikkeles verziókkal, kizárólag a lítium-ionra koncentrálnak. A Milwaukee, az AEG és a Metabo mindig is lítiumos akkukat használt, a Bosch és a DeWalt pedig szépen lassan kezd átállni, miközben a nikkeles gépeik már az utolsó generációknál tartanak.
(A Metabo lítium-ionos akkumulátorai nem véletlenül az egyik legjobbak a piacon.)
Persze ez nem jelenti azt, hogy dobjuk el az összes nikkeles gépünket, cseréljük le mindet, mert anélkül végünk. Csupán, egy újabb gép vásárlása előtt érdemes fontolóra venni a lítium-ionos lehetőséget, még akkor is, ha egy kicsit drágább, mint a többiek. Azonban ez hosszú távon bőven kifizetődik. Az egyik legjelentősebb ok, hogy előbb-utóbb már csak az utca végén lakó Józsi bácsitól, és a licitálós oldalakról tudunk majd nikkeles akkut venni, ugyanis a nagy szerszám áruházak polcairól fokozatosan kerül le, rengeteg helyen már egyáltalán nem kapható a lítiumos akkun kívül másik fajta.
Szinte mindenki a lítiumot fejleszti!
A másik előnye, hogy a gyártók már kizárólag ezt a fajtát fejlesztik. Ez pedig nem véletlen, hiszen a technológia még egyáltalán nincs a csúcspontján, rengeteg olyan megoldás lehet, mellyel még tartósabbá, még erősebbé, még olcsóbbá tehető. Ezt tökéletes mutatja a Milwaukee 18 voltos, 9,0Ah-s akkuja, mely hamarosan nálunk is elérhető lesz. Vagy ilyen még a One-Key technológia...
Nézzük a fizikai tulajdonságokat. A legfontosabb tévhit az emberekben, mely a nikkeles akkukról maradt meg, hogy ezeket is ki kell sütni. Na, ezt nem ajánlom. Egyrészt fölösleges, másrészt inkább ártunk vele az akksinak. A felépítésük és a működésük is teljesen más, mint a korábbi verzióknak, így egy formázással semmit sem érnénk el. Vannak azonban régebbi lítium-ion akkuk, melyekben még nincs túltöltés elleni elektronika, így ezeket károsíthatja, ha sokáig hagyjuk őket a töltőn, és tartósan 100%-on töltjük őket. (Az elektronikával rendelkező akkuk ilyenkor leszabályoznak és nem engedik a túltöltést.)
Ráadásul...
...a Li-Ion akkumulátor bármikor tölthető. Sőt, egyenesen ajánlják is a szakemberek, hogy ezeket az akkukat folyamatosan töltsük. Ha éppen nincs használatban, de 55%-on van (tehát nem feltétlenül igényelne töltést), akkor is tegyük töltőre, majd mondjuk 80%-nál vegyük le (mert éppen szükség van rá). Ez majd a használattól lezuhan 30%-ra, amit szépen újra felteszünk tölteni. Itt egyetlen fontos dologra kell figyelni: minél kevesebbszer merítsük le teljesen.
A fejlesztéseknek hála a lítium akkuk kapacitása és teljesítménye is jóval nagyobb, mint a nikkeles verzióké, és pontosan ez az, ami miatt manapság mindenki ezekre kezd átállni. Ráadásul jóval hosszabb az élettartam, a modern fejlesztéseknek hála rendkívül gyors a töltési idő, remek az üzemidő, és nincs memóriaeffektus.
További tudnivalók:
●A legtöbb gyártó akkuja (Milwaukee, Metabo, AEG, Ryobi, Bosch, DeWalt) rendelkezik az összes lényeges biztonsági elektronikával, így amíg el nem romlanak, sok gondunk nem lesz az akkuk töltöttségével, teljesítményével.
●Az akkumulátorok szobahőmérsékleten adják le a legjobb teljesítményt. Bár a Milwaukee és a Metabo egyes akkujai a hivatalos adatok szerint bírják a mínuszt is, a fagypont alatti és a 35°C feletti viszonyokat érdemes kerülni.
●Az akkuk töltését mindig szobahőmérsékleten végezzük! Ha az akkut a hidegben használtuk (pl. 1-2°C), utána hagyjuk felmelegedni egy kicsit, mielőtt töltőre tesszük.
●A szerszámgépek akkumulátorai általában több cellából állnak, melyek egyenként 3,6V feszültségre képesek. Az akkumulátorok ezek többszörösei lehetnek: 3,6 / 7,2 / 10,8 / 14,4 / 18 vagy 36 voltos verzióban találhatunk akkumulátorokat. Így, ahol 9,6 / 12 vagy 24 voltos akkut látunk, azok nagy valószínűséggel névleges adatok, a valóságban nem tudják teljesíteni azt a teljesítményt.
Előnyök: |
nincs memóriaeffektus; az elektronikának hála nem kell bajlódni a feltöltésekkel/lemerítésekkel; bárhol elérhető |
Hátrányok: |
igazi hátránya nincs is... bár vannak Li-Ion akkuk, melyekből hiányzik az elektronika, így ezekre jobban oda kell figyelni, valamint ugyan drágább, mint a másik két társa, azonban mivel minden kategóriában, minden gépnek van már lítiumos verziója (akár 4-5ezer Ft-tól a milliós gépekig), így igazából drágának se mondanám őket... |
A legnépszerűbb márkáink legújabb akku-fejlesztéseiről itt olvashattok:
Az AEG Prolithium-Ion technológia
Kattints a gombra, ha kíváncsi vagy rájuk!
Lájkolj minket Facebookon is, hogy le ne maradj semmiről!
Amennyiben egyéb hálózati gépre van szüksége,
látogassa meg
oldalunkat!
Egyéb Akcióink
Legutolsó kommentek
Összes komment megtekintése